Předplatit časopis Finmag

Nižší sazby a pozitivní vývoj v Německu. Podnikatelé věří v oživení, nejvíc za dva roky

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
24. 6. 2024
aktuality

Indikátor důvěry podnikatelů v červnu vzrostl o dva body na hodnotu 97,4, celková důvěra v ekonomiku je pak nejvyšší za poslední dva roky. Optimismus podnikatelů přiživuje očekávaní dalšího poklesu úrokových sazeb či vývoj na vývozních trzích, hlavně v Německu.

Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený bazickým indexem, se v červnu meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 98,0, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V červnu se důvěra v ekonomiku mezi podnikateli zvýšila především v odvětví průmyslu (+4,3 bodu), mírně také ve stavebnictví (+0,6 bodu) a ve vybraných službách (+0,1 bodu). V odvětví obchodu se důvěra oproti květnu mírně snížila (-0,8 bodu).

„Červnový růst důvěry v ekonomiku kladně ovlivnili zejména podnikatelé v průmyslu očekávající v následujících třech měsících mírné zvýšení tempa růstu výrobní činnosti. Sentiment v ostatních odvětvích v červnu spíše stagnoval,“ říká Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy stojí za rostoucí důvěrou podnikatelů v ekonomiku hlavně dva faktory. „Podnikatelům se nálada lepší, protože vnímají poměrně pozitivní vývoj na klíčových vývozních trzích v čele s Německem, kde dochází ke stabilizaci a oživení ekonomiky, a současně vyhlížejí další pokles úrokových sazeb v eurozóně i v Česku,“ říká s tím, že pokles sazeb je sice pomalejší, než se čekalo začátkem roku, i tak ale letos poskytne pozitivní impuls ekonomice díky zvýšení dostupnosti úvěrů a financování.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila vypadá situace v podnikatelské sféře nadějně, zároveň ale přehnaný optimismus brzdí: „Indikátor důvěry podnikatelů umí nepředvídatelně kolísat a raději bychom z jednoho dobrého měsíce neměli činit ukvapené závěry.“

Nálada mezi spotřebiteli oproti podnikatelům klesá už dva měsíce za sebou. „Přičíst to lze téměř výhradně rostoucím obavám o budoucí ekonomickou situaci, což je poněkud kuriózní,“ říká Hradil. „Inflace se zdá být relativně pod kontrolou, nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropě, reálné mzdy po nevydařených dvou letech konečně rostou solidním tempem a ani česká vláda již zřejmě v tomto volebním období neplánuje žádná další úsporná opatření.“

Podle Kovandy by v příštích měsících měla celková ekonomická nálada překonat hranici sta bodů, což se stalo naposledy v květnu 2022. Poté už se začaly projevovat dopady invaze Ruska na Ukrajinu. „Dalšímu růstu nálady bude letos nahrávat další snižování úrokových sazeb u nás i v eurozóně při poměrně nízké úrovni inflace i míry nezaměstnanosti,“ dodává.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityekonomikakonjunkturální průzkumpodnikánípodnikatelépodnikatelské prostředíspotřebitel

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo