Předplatit časopis Finmag

Optimismus je pryč, inflace skokově narostla. Je snad důvod k panice?

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
13. 5. 2024
aktuality

Spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, meziročně pak o 2,9 % a přiblížily se tak horní hranici tolerančního pásma. Inflaci nahoru tlačily hlavně ceny potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot. Ekonomové upozorňují na pokračující inflační tlaky, návratu k vysoké inflaci z posledních dvou let se ale neobávají.

Meziměsíčně nejvýrazněji zdražily kategorie alkoholických nápojů a tabáku, potravin a nealkoholických nápojů a bytového vybavení a zařízení pro domácnost. Zlevňovaly naopak rekreace a kultura, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziročně rostly ceny nejvíce u stravování a ubytování, alkoholických nápojů a tabáku a vzdělávání, ceny potravin naopak v tomto případě mírně poklesly.

V meziročním srovnání stoupla inflace o 0,9 procenta. Nadále se tak drží v tolerančním pásmu, nicméně už atakuje jeho horní hranici tří procent.

„Zvýšení meziroční inflace až na hodnotu 2,9 % může působit dramaticky, nelze ji ale interpretovat jako zmrtvýchvstání inflační příšery,“ komentuje nejnovější data Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus. „Částečně to způsobil efekt srovnávací základny, kdy před rokem v dubnu ceny nezvykle poklesly. Zároveň došlo k přerušení předchozího trendu meziměsíčního zlevňování potravin, což ovšem bylo spíše otázkou času.“

Také podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka není důvod propadat panice: „Nejde o nic nečekaného. Loni v dubnu výrazně klesly ceny potravin a opakování tohoto dezinflačního impulzu se letos nedalo očekávat.“

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ovšem upozorňuje, že tempo růstu inflace překonává odhady České národní banky (ČNB) i dalších analytiků. „O tom, že dubnová inflace svojí výší trh zaskočila, svědčí citelné posilování koruny, k němuž bezprostředně po zveřejnění údaje dochází,“ říká s tím, že koruna zpevňuje až k úrovni 24,80 Kč za euro a je tak nejsilnější od začátku února.

Podle ekonomů bude rozkolísaná inflace panovat po celý letošní rok. „Za celý letošní rok je třeba počítat s inflací čítající 2,7 procenta, protože inflační tlaky v tuzemské ekonomice opět sílí a ČNB může mít problém inflaci udržet v tolerančním pásmu, tedy na úrovni tříprocentní a nižší,“ odhaduje Kovanda.

Podle Hradila bude mít kolísající inflace vliv i na rozhodování Bankovní rady ČNB ohledně úrokových sazeb: „S velkou pravděpodobností dojde ke zpomalení tempa uvolňování měnové politiky, které nyní přejde z předchozích 50- na 25bodové kroky.“

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityceny pohonných hmotČeský statistický úřadekonomikainflacemakroekonomikapohonné hmotypotravinystatistika

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo