Předplatit časopis Finmag

Úrokové sazby klesají jen o půl procentního bodu. Centrální banka je obezřetná. Určitě před námi stojí rizika

Protext
Protext
2. 5. 2024
Tiskové zprávy
Úrokové sazby klesají jen o půl procentního bodu. Centrální banka je obezřetná. Určitě před námi stojí rizika
Zdroj: Protext

Praha 2. května 2024 (PROTEXT) - Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání rozhodla snížit úrokové sazby o půl procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba tak poklesla z 5,75 na 5,25 %. To naprosto odpovídá očekávání trhu.

Na minulém zasedání měla totiž centrální banka prostor pro velmi výrazné snížení úrokových sazeb, protože inflace poklesla pod prognózu centrální banky až na cíl centrální banky. Pokud na toto nereagovala bankovní rada, bylo jasné, že se přiklonila k tradiční politice malých kroků, kterými se toho dá obvykle méně zkazit než velkými kroky. Nikdo proto dnešní rozhodnutí nepřekvapilo a není nutné, aby trh reagoval ve formě snížení výnosů dluhopisů. To už bylo dávno na trhu odraženo.

Otázkou je, co bude dál

Na první pohled se otevírá riziko, že z inflace přejdeme do deflace. Jenže během posledních šesti týdnů na přibyla mnohá ale. Jako velký problém vnímám vývoj inflace v USA. Tam se nezdá, že je inflace na poklesu. Centrální banka proto už dlouhou dobu drží úrokové sazby beze změny a zřejmě to bude i trvat.

Vidíme, jak trh postupně posouvá očekávané snížení sazeb ze snížení v létě na snížení koncem roku a dnes se už hodně mluví i o snížení sazeb až v prvním kvartále roku 2025. To bere vítr z plachet všem, kteří sázeli na globální uvolnění měnové politiky.

Vidíme, že ani ECB se nikam nežene. Vyčkává. Proto obezřetní ekonomové doporučují se snížením sazeb máme raději vyčkávat a rozhlížet se, co se v ekonomice děje. Ukazují na zdražení služeb a potenciální oslabení koruny. Avizované oslabení ale nepřichází. Koruna k euru od poloviny dubna naopak posiluje. Kurz se postupně vrací tam, kde byl v únoru. Takže žádná tragédie nenastala. Tomuto argumentu rozumím. Jenže dokud budeme nad úrovní sazeb ECB, moc se oslabení koruny nebojím.

Pro centrální banku je klíčové, že inflace je v cíli ČNB. Otázkou je, zda se tam udrží. Pokud výrazně nesníží sazby, koruna nemusí oslabovat a přivážet inflační tlaky. Vliv růstu cen služeb vítejme a nebojujme s ním. To zvyšuje naše mzdy, aby mohly konvergovat k západní Evropě. Ropa se i přes neklid na Blízkém Východě pohybuje klidně. Inflační tlaky jsou proto zatím pod kontrolou.

Za riziko vnímám globální vývoj. Cítíme, že jsme stále více propojeni. Růst cen v USA by se mohl přenést i dále po planetě. V Evropě je ale zatím situace klidná. V eurozóně rostou spotřebitelské ceny meziročně jen o 2,4 %. Zatím se není čeho bát, takže já bych ve snižování úrokových sazeb o půl procentního bodu pokračoval ještě jednou. Pak už to může být dost rizikové. To bude na novou prognózu a těžké rozhodování.

To, že se ČNB brání většímu snížení úrokových sazeb, samozřejmě brzdí ekonomiku. Ta letos poroste jen v řádu desetinek procenta. Bude to další promarněný rok od roku 2019. S vysokými úrokovými sazbami se ekonomika nerozhýbe. Vůbec bych se nedivil, kdybychom se nevrátili na předcovidovou úroveň. To je šílené. Všichni se už zotavili jen my ne.

 

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@cfg.cz

 

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 70 mil. Kč, má přes 1 900 investorů a 415 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.

 

 

„Články označené PROTEXT přebíráme ze stejnojmenné služby agentury ČTK, nejsou součástí redakčního obsahu webu Peníze.cz. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a nese odpovědnost za její obsah. ČTK v podmínkách služby uvádí, že nezveřejní informace, které by byly v rozporu se zákonem nebo by mohly být způsobilé porušit práva třetích osob na ochranu osobnosti, případně jiná zákonem chráněná práva třetích osob.“

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Sdílejte

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo