Předplatit časopis Finmag

Kdy se zraníme a kdy onemocníme? Data pojišťoven napovědí

Protext
Protext
2. 5. 2024
Tiskové zprávy
Kdy se zraníme a kdy onemocníme? Data pojišťoven napovědí
Zdroj: Protext

Praha 2. května 2024 (PROTEXT) - Zatímco si životní pojištění sjednáváme v průměru ve 28 letech, pojistná událost se nám nejčastěji stane mnohem dříve – mezi 12 a 14 lety věku. Ukazují to data České asociace pojišťoven. V mládí nám nejvíce hrozí úrazy, nemocí přibývá spolu s rostoucím věkem. Za obojí pojišťovny ročně lidem vyplatí miliardy na životním pojištění.

Nízký průměrný věk sjednání životního pojištění má své zdůvodnění: „Mají na to vliv především děti do 4 let, které pojišťují rodiče, často jako další osobu na smlouvě. Ukazuje to, že Češi chápou význam životního pojištění jako záchranné sítě před finančními následky výpadky příjmu. A k těm s takto malými dětmi dochází opravdu často,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Právě děti mladší 4 let mají nejvyšší riziko hospitalizace ze všech dětí. Jejich rodiče pojištěním ochrání rodinný rozpočet před nenadálými výdaji spojenými s onemocněním.

Malé děti a seniory trápí nemoci, teenagery úrazy

U předškolních dětí a dětí na prvním stupni základní školy se ukazuje vyšší podíl nemocí než u starších dětí. Podíl nemocí na celkovém počtu pojistných událostí roste zase po 25. roku života a s rostoucím věkem pak strmě stoupá. „S ohledem na demografické prognózy očekáváme růst pojistných událostí souvisejících s neschopností se o sebe postarat. Nesoběstačnost je ostatně dlouhodobě největší obavou Čechů. A pojišťovny na ni již reagují vytvořením speciálního pojištění dlouhodobé péče,“ vysvětluje Jan Matoušek.

Všechny věkové kategorie jsou přesto nejvíce ohroženy úrazy. „Ty nejvíce rostou ve věkové skupině nad 10 let. Úplně nejvíce pojistných událostí evidujeme během 12. a 14. roku člověka. Úrazy představují až 99 % všech pojistných událostí v tomto věku,“ upřesňuje Petr Jedlička, analytik České asociace pojišťoven.

Statisíce událostí každý rok

Každý rok řeší pojišťovny v Česku statisíce pojistných událostí na životním pojištění. Jen v loňském roce bylo hlášeno přes 418 tisíc úrazů, invalidit, závažných onemocnění, či dokonce úmrtí, za které pojišťovny klientům poslaly bezmála 10 miliard korun.

Nejčastěji se jednalo právě o úrazy, kterých bylo v roce 2023 něco málo přes 386 tisíc a pojišťovny za ně vyplatily 5,9 miliardy korun. Druhá nejčastější událost se vázala k invaliditě a vážným nemocem – takových událostí bylo téměř 24 tisíc. Za ty pojišťovny vyplatily přibližně 2,6 miliardy korun. Pojistných plnění spojených s úmrtím klienta pojišťovny evidují za loňský rok přes 8 tisíc s celkovou výplatou ve výši 1,4 miliardy korun.

 

 

 

„Články označené PROTEXT přebíráme ze stejnojmenné služby agentury ČTK, nejsou součástí redakčního obsahu webu Peníze.cz. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a nese odpovědnost za její obsah. ČTK v podmínkách služby uvádí, že nezveřejní informace, které by byly v rozporu se zákonem nebo by mohly být způsobilé porušit práva třetích osob na ochranu osobnosti, případně jiná zákonem chráněná práva třetích osob.“

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Sdílejte

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo